Çörek Otunun Tıbbi Etkisi
22 Haziran 2024

Çörek Otunun Tıbbi Etkisi


Çörek otunun tıbbi etkisi inanılmayacak kadar çeşitlidir ve etkilidir. Peygamber Efendimiz (S.A.V.) asırlar önce çörek otunun ölümden başka her hastalığa şifa olacağını belirtmiş, ancak günümüzde yapılan araştırmalarla çörek otunun tıbbi etkisi yeni anlaşılmaya başlamıştır. Son yıllarda uzmanların ilgisini çeken çörek otu hakkında yapılan araştırmalar ve deneyler hep aynı sonucu vermektedir. Çörek otunun tıbbi etkisi, bu otun ölümden başka her hastalığa faydalı olduğu ve hastalıkları tedavi ettiği olarak açıklanabilir.

Çörek Otunun Tıbbi Etkileri

 • AIDS Hastalığına Faydası: Son yıllarda çörek otunun AIDS hastalığı üzerindeki etkisi araştırılmış ve doğal katil hücre etkisini artırdığı, aynı zamanda baskılayıcı ve destekleyici T-lenfosit hücre miktarını da olumlu etkileyerek bağışıklık sistemi üzerinde inanılmaz değişiklik meydana getirdiği gözlenmiştir.
 • Alerjiye Karşı Faydası: Araştırmacılar fareler üzerinde bir araştırma yaparak alerjik hastalığı olan farelere çörek otu tedavisi uygulamışlar ve elde edilen sonuçlara göre çörek otu yağının anti-alerjik etki göstererek terapötik etkisinin olduğu gözlemlenmiştir.
 • Antioksidan Etkisi: Yapılan araştırmalara göre çörek otunun bağışıklık güçlendirici etkisi olduğu gözlemlenmiştir. Deneklerde kullanılan günlük 2 gram çörek otunun yardımcı T-lenfosit, baskılayıcı T-lenfosit ve doğal katil hücre sayısını artırarak bağışıklık sistemine etki ettiği ispatlanmıştır.
 • Bakterilere Karşı Etkisi: Uzmanların Gram-negatif ve Gram-pozitif bakteriler üzerinde yaptıkları çalışmalar sonucunda çörek otunun anti-bakteriyel etkisi olduğu gözlemlenmiştir.
 • Böbrekler Üzerindeki Faydası: Uzmanlar farelere kemoterapide kullanılan bir ilaç olan doksorubisin ve çörek otu vermişler ve bu ilacın yan etkisi olan böbrek üzerindeki zehirleyici etkisinin görülmediği izlenmiştir. Bu deneyde çörek otunun böbrekleri koruduğu ispatlanmıştır.
 • Diyabet Hastalığına Faydası: Uzmanlar farelere ilaç enjekte ederek diyabet hastalığı oluşturmuş ve ardından çörek otu yağı ile beslemişler. Çörek otu yağının anti-diyabetik etki göstererek kan şekerini düşürdüğü ve insülin salgılanmasını artırdığı gözlemlenmiştir.
 • İltihaplanmalara Karşı Faydası: Bilim adamlarının yaptıkları bir araştırmada çörek otundaki uçucu yağların mikropları öldürerek iltihap önleyici etki yaptığı gözlemlenmiştir.
 • Kalp ve Damar Hastalığına Faydası: Uzmanlar kandaki homosistin seviyesini suni olarak yükseltmişler ve farelerin kalp damar sistemini bozmuşlar. Fareleri çörek otu ile beslediklerinde kandaki homosistin seviyesi normale dönmüş ve kandaki diğer toksinler kanı terk etmiştir. Bu özelliği ile çörek otunun kalp damar hastalıklarına da faydalı olduğu ispatlanmıştır.
 • Kanser Üzerindeki Faydası: Yapılan araştırmalardan elde edilen verilere göre çörek otundan elde edilen etanolün, bazı kanser hücreleri üzerinde anti-kanserojen etki gösterdiği ve bağışıklık sistemini güçlendirdiği gözlemlenmiştir. Bir başka araştırmada ise çörek otunu kullanan kişilerin kan ve doku testlerinde daha fazla antikor ve lenfosit hücre tespit edilmiştir. Çörek otunun tıbbi etkisi oldukça yüksek olup her türlü kansere karşı faydası olduğu için burada her kanser türünü tek tek anlatmadan kısa geçiyoruz.
 • Nefes Darlığına Karşı Faydası: Yapılan araştırmalara göre çörek otunun nefes borusunu açıcı ve adaleleri gevşetici etkisinin olduğu, buna bağlı olarak da nefes darlığına iyi geldiği ispatlanmıştır. Aynı zamanda solunum yolundaki iltihaplanmalara karşı da etkisi vardır.
 • Romatizma ve Eklem Ağrılarına Etkisi: Yapılan araştırmalara göre çörek otunun nitrik oksit üretimini baskıladığı ve buna bağlı olarak da mafsal iltihabını geçirdiği gözlemlenmiştir.
 • Tansiyon Yüksekliği ve Kolesterol Üzerindeki Faydası: Fareler üzerinde yapılan araştırmalara göre çörek otu uygulanan farelerin tansiyon ilacı kullanılan farelere göre daha çabuk tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiştir. Aynı zamanda fareler üzerinde yapılan araştırmalarda kolesterolü düşürdüğü ispatlanmıştır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çörek Otu

Çörek Otu

Çörek Otunun Hikayesi

Çörek Otunun Hikayesi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çörek Otu Yağı İçilir mi?

Çörek Otu Yağı İçilir mi?

Çörek Otu Zayıflatırmı Zayıflamaya Etkileri

Çörek Otu Zayıflatırmı Zayıflamaya Etkileri

Çörek Otu Yağı Kilo Aldırır mı?

Çörek Otu Yağı Kilo Aldırır mı?

Çörek Otu Nerede Yetişir?

Çörek Otu Nerede Yetişir?

Çörek Otu Çayı Hazırlanışı ve Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Çayı Hazırlanışı ve Faydaları Nelerdir?