Çörek Nedir ve Faydaları Nelerdir?
15 Mayıs 2024

Çörek Nedir ve Faydaları Nelerdir?

Çörek otu, yapraklı ince, 40 cm'ye kadar uzayabilen, otsu bir bitkidir ve Türkiye'nin her bölgesinde yetişmektedir. Çörek otu olarak kullanılan küçük tanecikler bitkinin dallarındaki tohumlarıdır. Çörek otu tohumları, insan vücuduna faydalı moleküllerle beraber vitaminleri içermektedir. Özellikle Thymoquinon ve Nigellon gibi maddeler bağışıklık sistemi üzerinde etkilidir ve immün sistemini güçlendirir. Çörek otunun esas vatanı Doğu Akdeniz ile Güney Avrupa olarak bilinmektedir ve birden fazla türü bulunmakta birlikte Nigellea Sativa türünü kullanılmaktadır.

Çörek otunun içeriğinde; %38 karbonhidrat,%21 proteinler ve %35 bitkisel yağlar bulunur. Ayrıca oleik ve palmitik asit, kalsiyum, demir, sodyum, potasyum, bakır, fosfor, selenyum, C vitamini, A vitamini ve B vitamini bulunmaktadır.

Çörek Otunun Faydaları Nelerdir?
 • Bağışıklık hücreleri ve kemik iliği hücrelerini arttırır,
 • Antioksidandır,
 • İltihap oluşmasını engeller,
 • Eklem iltihabı tedavisinde yararlıdır,
 • Göğüs ve prostat kanserini yavaşlatır,
 • Karaciğer hastalıklarına karşı önleyici özelliğe sahiptir,
 • Kan şekerini düşürür,
 • Alerjik rahatsızlıklara iyi gelir,
 • Astım ve bronşit şikâyetlerini hafifletir,
 • Mide zarına hasar veren etkilere karşı koruyucu özelliğe sahiptir,
 • Kalp sağlığına yararlıdır, kalp hastalıklarına neden olan homosistein miktarını düşürür,
Hastalıkların Tedavisine Çörek Otunun Kullanış Biçimleri

Bronşit ve Astım Tedavisi: Çörek otu yağı göğse sürülür. Ayrıca kahvenin içine bir çay kaşığı kadar çörek otu yağı katılarak günde iki defa olmak üzere içilmelidir. Bu uygulama bronşların açılmasına ve rahat nefes alınmasına yardımcı olur.

Romatizma Tedavisi: Bir tatlı kaşığı çörek otu yağı benmari usulü ısıtılarak ağrıyan sürülür. Ayrıca günde üç defa olmak üzere bir çay kaşığı içilmelidir.

Diyabet Tedavisi: Bir kahve fincanı çörek otu bir fincan hardal tohumu, yarım fincan şahtere otu ve yarım fincan nar kabuğu bir mikserde toz haline gelene kadar inceltilir. 30 gün boyunca kahvaltılardan önce bir çay kaşığı çörek otu yağı ve bir çay kaşığı elde edilen boz karıştırılarak içilir.

İshal Tedavisi: İki yemek kaşığı yoğurda bir çay kaşığı çörek otu eklenerek günde iki defa yenilmelidir.

Kuru Öksürük Tedavisi: Sırt ve göğüs bölgesi çörek otu yağı ile ovulur, ayrıca bir çay kaşığı çörek otu kahveye karıştırılarak günde iki defa tüketilir.

Burun Tıkanıklığı ve Grip Tedavisi: Burun deliklerine üçer damla çörek otu yağı akıtıldığında, nefes yollarının açılmasına ve genel şikâyetlerin giderilmesine yardımcı olur.

Saçların Beyazlamasına Karşı Tedavi: Düzenli olarak saçlara çörek otuyla yapılan masaj, saç ketikülünün gelişmesi ve saç pigmentlerinin bozulmasını engeller.

Baş Ağrısı Tedavisi: Çörek otu yağı ağrıyan bölgeye sürülerek bandajlanmalıdır.

Yüksek Tansiyon Tedavisi: İki diş sarımsak ezilir ve içine bir çay kaşığı çörek otu konulur. Bu karışım kahvaltılardan öne yenir.

Yorgunluk ve Uyuşukluğun Giderilmesi: Bir bardak portakal suyuna bir tatlı kaşığı çörek otu yağı eklenerek içilir. Bu kürün 10 gün boyunca devam etmesi gerekir.

Unutkanlığa Karşı Tedavi: Bir tutam kuru nane bir çay bardağı suda kaynatılır ve içine bir çay kaşığı çörek otu eklenerek 15 gün boyunca içilir.

Uyku Bozukluğu Tedavisi: Sıcak sütün içine bir tatlı kaşığı bal ve bir çay kaşığı çörek otu yağı ilave edilerek akşamları içilmelidir.

Yaralara Karşı Tedavi: Bir tavada bir yemek kaşığı çörek otu kavrularak içine kına yağı eklenerek merhem yapılır. Yaraların üzerine sürülerek bir müddet bekletilir ve sirke ile temizlenir.

Çörek Otunun Cilt Güzelliğine Faydaları Nelerdir?
 • Gebelik ve kilo almaktan kaynaklanan cilt çatlaklarının tedavisinde etkilidir. Bir yemek kaşığı badem, kakao, kayısı ve çörek otu yağı karıştırılarak çatlakların oluştuğu bölgeye günde iki defa sürülmelidir,
 • Cildi güneşin zararlı ışınlarına karşı korur, yaşlılık ve güneşten kaynaklanan lekeleri giderir,
 • Kırışıklıklara karşı yarım çay kaşığı çörek otu yağı ve yarım çay kaşığı zeytinyağından elde edilen karışım cildi besleyerek gençleştirir,
 • Tırnak ve cilt mantarlarını giderir,
 • Saç derisinde oluşan kepeği giderir, saçları güçlendirir,
 • Antiseptik özeliğe sahip olan çörek otu yağı, sivilcelerin tedavisinde de oldukça faydalıdır,
 • Ciltte sivilce, apse ve kistlere neden olan bakterileri yok eder,
 • Hücre yenilenmesini hızlandırır, yaraların iyileşme sürecini kısaltır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Çörek Otu Zararları Nelerdir?

Çörek Otu Zararları Nelerdir?

Çörek Otu Nedir?

Çörek Otu Nedir?

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Hastalığa Göre Çörek Otunun Kullanımı

Hastalığa Göre Çörek Otunun Kullanımı

Çörek Otu Karaciğere İyi Gelir mi?

Çörek Otu Karaciğere İyi Gelir mi?

Çörek Otu Yağı Zayıflatırmı

Çörek Otu Yağı Zayıflatırmı

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Saça Faydaları Nelerdir?

Çörek Otunun Tıbbi Etkisi

Çörek Otunun Tıbbi Etkisi