Çörek Otu Yağı İçilir mi?
15 Mayıs 2024

Çörek Otu Yağı İçilir mi?

Çörek Otu Yağı içilir mi, Çörek otu Anadolu'da hemen hemen her bölgesinde ve dünyanın bazı ülkelerinde yetişen mavi çiçekli otsu bir bitkidir. Çörek otu diye bildiğimiz böreklerde ve pastalarda kullandığımız küçük siyah tanecikler; mavi çiçekli, uzun saplı, 1 yıllık bu bitkinin dallarında yetişen kapsül içindeki tohumudur. Türkiye'de önceleri 10 kadar türü yetişirken son yıllarda bu türü hızla artmaktadır. Çörek otu yağı, çörek otunun olgun tohumlarının sıkılması ile elde edilen, kırmızımsı kestane rengine benzeyen sıvı yağdır. Tohumları sabit yağ, uçucu yağ içerir. Bazı çeşitlerinde bu iki yağ harici acı madde, saponin ve alkaloitler içerir. Çörek otu bitkisi ve yağı yüzyıllar boyunca hastalıklar için bazı ülkelerde tedavi yöntemi olarak kullanılmıştır. Orta doğu ülkelerinde çörek otu 'Kutsanmış Tohum' olarak anılmaktadır. Anılmasından dolayı daha sonra bu bitki Orta Doğu'dan Avrupa, Amerika, Asya ve Afrika ülkelerine de ün salmıştır.

Çörek Otu Yağı içilir mi?

Çörek otu yağı elbette ki içilir hatta yağı sürülerek de kullanılır. Çörek otu tanecikleri yiyerek, yutarak da kullanılır. Çörek otunu yemede ve de yutmak da zorlanan kişiler çörek otu yağını içerek de kullanabilirler. Orta doğu da yüzyıllar öncesi çörek otu yağını hastalıklarda, kozmetik de kullanıyorlarmış. Türkiye'mizde de son yıllarda çörek otunu ve de yağını tıp doktorlarımız tarafından çok sık duymaya başladık. Çörek otunu ve çörek otu yağını basında hem tıp doktorlarımızdan hem de ünlü hoca efendilerimizden de çok sıkça duymaya başladık. Çörek otu ile ilgili peygamber efendimiz (Sav) bir hadisinde şöyle: 'Ölümden gayri her derde devası vardır' 'yiyiniz buyurmuşlardır.

Çörek otu ve yağı vücudumuzdaki çeşitli rahatsızlıklara çok iyi geliyor devamlı yiyerek bunu ispatlayan çok insanlar var. Kimi insanlar kanserden kurtuluyor, kimi insanlar zayıflıyor. Çörek otunu taneli yemek gerçekten zor yutmak da ve de çiğnemek de insanlar zorlanabiliyor. Günlük havanda veya değirmenden öğüterek ister yoğurda ister balla karıştırarak tüketmeleri gerekiyor. Fakat bu işlemi yapmak da biz insanlara zor geliyor iş de o zaman devreye çörek otu yağı giriyor. Hem içimi kolay hem hazırlanmış şekilde alabiliyoruz tabi ki doğal olanı tercih etmemiz lazım bazı çörek otu yağları kimyasal karışımlı olabilir bunlara dikkat etmeliyiz bildiğimiz ve de güvendiğimiz aktarlardan almalıyız. İçimine gelince hem kolay hem pratik akşamları 1 bardak suya 1 çay kaşığı dökerek içmemiz gerekiyor. Akşam içmeyi unuttuk ise sabah aç karnına içmemiz gerekiyor. Çörek otu yağı içilirken aynı zamanda damla olarak da kullanılıyor. Ömer Coşkun Bey, burna damlatılarak sinüzit hastalıklarına da iyi geldiğini hem damlatılarak hem haricen kullanılır ve 1 ayda bu hastalıktan tamamen kurtulabilirsiniz demiştir. Ayrıca damlatma işlemini yaparken bir bardağa 1 kaşık çörek otu yağı koyarak için aralarda da bol su için ki sinüzitleri çabuk boşaltmaya yardımcı olabilsin demiştir.

Çörek Otu Yağının Faydaları Nelerdir?
  • Kansere oluşumuna karşı koruyucu etkisi var.
  • Alerji gibi hastalıkları, damar sertliği, damar tıkanıklığı gibi hastalıkları önler.
  • Kalbe iyi gelir. Özellikle kalp hastası olanlar tüketmelidir. Kalp damarlarını açar tıkanmayı önler.
  • İdrar söktürücü özelliği sayesinde vücuttaki zehirleri atar.
  • Saç dökülmesi ve kepeklenmeye karşı saça çörek otu yağı sürülür.
  • Grip, nezlede baş ağrılarında çörek otu yağı burna damlatılır.
  • Kulakta iltihaplanma ve üşütmeye bağlı sızlamalar, çınlamalar da kulağa damlatılan 3 damla çörek otu yağı faydalıdır.
  • Mantar, virüs, mikroplara karşı öldürücü özelliğe sahiptir.
  • Kan şekerini dengeler, yorgunluk hissini ortadan kaldırarak zindelik sağlar.
  • Hücrelerin iyileşmesine yardımcı olurken yaraların iyileşmesine de çok büyük faydası vardır.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

İlk soruyu siz sormak istermisiniz?

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Çörek Otu

Çörek Otu

Çörek Otu Karaciğere İyi Gelir mi?

Çörek Otu Karaciğere İyi Gelir mi?

Çörek Otu Zararları Nelerdir?

Çörek Otu Zararları Nelerdir?

Çörek Otu Nedir?

Çörek Otu Nedir?